+355 4 45 27 394 info@eurotur.al

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
+355 4 45 27 394 info@eurotur.al

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Vizitoni Jordanine (8 Dite)

0
Cmimi per 1 Person / 7 Nete / 8 Dite
Çmimi1,450€
Cmimi per 1 Person / 7 Nete / 8 Dite
Çmimi1,450€
Emri*
Email*
Kerkesa juaj*
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

402

Pse duhet te pronotoni me ne?

 • Cmimet me te mira
 • Sherbim telefoni 24/7
 • Cilesi
 • Siguracion jete

Keni pyetje?

Ju lutem mos hezitoni nese keni pyetje ne lidhje me udhetimet ose pushimet tuaja ose na telefononi ne numri e telefonit.

04.452.7394

info@eurotur.al

7 Nete / 8 Dite
Tirana
Amman, Jordani
Mosha Minimale : 18+
Informacione te pergjithshme

Jordania është një destinacion ideal për një aventurë njëjavore. Jordania edhe pse nje shtet i vogel, ajo ofron shume gjëra për të parë dhe ne këtë udhëtim përfshihen më e mira e ketij vendi te  mrekullueshëm. Do të kemi dy ditë të plota për të eksploruar të ashtuquajturin, qyteti i kuq i Petrës dhe gjithashtu, për të vizituar Jerashin, një nga qytetet romake më të mire të ruajtura në Lindjen e Mesme.

Gjate ketij turi do kemi kohë për të ‘notuar’ në ujërat e kripura të Detit të Vdekur dhe për të bere zhytje (opsionale) ne shkëmbinjtë koralor të Detit të Kuq. Ne gjithashtu do të perjetojme peisazhin e pabesueshëm të shkretëtirës në Wadi Rum, si dhe do provojme kenaqesine e udhetimit ne shkretetire me jeep safari duke shkuar deri zonat me te largeta te ketij shteti sic eshte zona e Beduinës. Ju mirepresim.

Nisja

Aeroporti Nene Tereza / Aeroporti i Prishtines / Aeroporti i Shkupit

Koha e nisjes

Ne varesi te biletave te avionit

Ne cmim Perfshihet

 • Transfertat dhe shëtitjet me furgon
 • Akomodim në hotel
 • Akomodimi 1 nate ne kampin e Bedouinit
 • Jeep Safari
 • Mëngjeset për të gjitha ditët e udhëtimit
 • Shoqërues lokal gjatë qëndrimit jashtë Shqipërisë

Ne cmim nuk Perfshihen

 • Fluturimi vajtje -ardhje me avion
 • Hyrjet në muze dhe atraksionet turitike
 • Gjithshka që nuk është përmendur në këtë program
 • Drekat dhe darkat
 • (VIZAT), agjensia nuk e merr persiper kete sherbim

Aktivitetet gjate udhetimit

 • Vizita ne kryeqytetin e Jordanise (Amman)
 • Vizite ne vendin e pagezimit (Betani)
 • Vizite ne rrenoja romake (Jerash)
 • Vizite ne mozaikun e (Madaba)
 • Vizite ne keshtjellen e Shkretetires Kerak
 • Vizite ne nje nga mrekullite e e bote (Petra)
 • Jeep Safari (Wadi Rum)
Shenim i Rendesishem

Krevati mund te mos jete dopio, por 2 krevate tek te bashkuar.

Personi tek, ne dhome dyshe, paguan 120 Euro.

Mosha mesatare per udhetim dhe informacione te tjera:

 • Mosha mbi 18 vjec
 • Të nderuar klientë, nëse jeni të pajisur dhe shfrytëzoni Pasaportën e Republikës së Shqipërisë për udhëtimin tuaj, dokumenti juaj i udhëtimit duhet të ketë vlefshmëri të paktën 6 (gjashtë) muaj nga data e kthimit.
 • Udhetim me Furgon
 • Jeep Safari
Intinerari

Dita e pare Tirane - Amman

Pasi të keni mberritur në aeroport, ne do të takohemi me shoqeruesin vendas dhe me pas jemi gati për të transferuar në hoteli i cili ndodhet në kryeqytetin të Jordanise, Amman. Mbasi mberrijme ne hotel, keni kohe të lirë të eksploroni Ammanin në mënyrë të pavarur, ose te pushoni nga fluturimi i gjate. Te nesermen, fillojme vizitat ne kete qytet, ku do shoqerohemi nga shoqeruesi une. Akomidimi ne hotel.

Dita e dyteAmman - As Salt - Betani - Amman

Mbas mengjesit, vizita jonë e parë është në qytetin bregdetar të As-Salt, rreth 40 minuta larg me makinë nga Ammani. As-Salt ka qene një lidhje e rëndësishme tregtare midis Luginës se Jordanise, Shkretetires Lindore dhe kryeqytetit te Ammanit. Qyteti mbizoterohet nga nje arkitekturën e vjetër islame duke përdorur gëlqere të verdhë, e cila ishte më e mira në atë kohë dhe shumë ndërtesa mbresëlënëse qe ende mund të shihen edhe sot, si dhe rrugët e ngushta të mbushura me dyqane. Sot qyteti ofron një shembull të miqësisë fetare dhe kulturore mes popullatës myslimane dhe popullatës së krishterë dhe ne bëjmë një tur në “Harmoninë Trail” të vetë-projektuar dhe për të mësuar më shumë për qytetin dhe jetën lokale në Jordani.
Pas drekës zbresim nga kodrat per në vendin e quajtur, vendi i pagëzimit në Betani. Ky është një vend i zbuluar kohët e fundit, që besohet të jetë vendi ku Gjoni pagëzoi Jezu Krishtin. Këtu janë zbuluar disa kisha, shpella që datojnë nga periudha romake dhe bizantine. Të dy keto vende jane vizituar Papa Gjon Pali II dhe Papa Benedikti XVI. Me nje furgon elektrik vizitojme keto vende, vendin e Pagëzimit dhe Kishën e Gjon Pagëzorit. Pas një dite të ngarkuar, do të kthehemi në hotelin tonë në Amman ku do të kalojmë natën. Akomodimi ne hotel.

Dita e treteAmman - Jerash - Amman

Mbas mengjesit, udhëtimi yne në Jordani vazhdon me një tur në qytetin e Ammanit. Amani është i pasur në histori, që daton prej mijëra vjetesh. Zbulimet arkeologjike kanë zbuluar mbetjet nga periudha neolitike, si dhe epoka greke, romake dhe ajo arabe islamike. Ne do të fillojmë vizitat në qytetin arkeologjik me – ish shtëpine dhe Tempullin e lashtë të Herkulit, Pallatit të Umajadit, Kishës Bizantine, teatrin romak prej 6000 vendesh, i cili është ndërtuar gjatë periudhës romake. Teatri i lashtë është ende në përdorim, duke u bërë mikpritës për shumë ngjarje kulturore ne vend. Nga Amani, ne udhëtojmë per në Jerash – një nga vendet arkitekturore romake të ruajtura me mire ne botë, jashtë Italisë. Puna e arkeologeve gjatë 70 viteve të fundit ka zbuluar se Jerashi ishte një shembull i shkëlqyer i urbanizmit romak, me rrugët e shtruara, tempujve në kodrat e zones, teatro mbresëlënëse, shesheve publike. Mbas ketyre vizatave mbreslenese, kthehemi ne Amman. Akomodimi ne hotel.

Dita e katertAmman - Petra

Mbas mengjesit, nisemi drejt zones se Petras dhe ndërsa udhetojme ne autostradës e Mbretit, në një udhëtim panoramik, ne do të shijojme bukurinë e kesaj zone, me pemet e ullinjve buze rruges, fshatrave rurale dhe tokave bujqësore. Gjate rrugës për në Petra, ne do të ndalemi në Madaba për të vizituar kishën ortodokse greke të Shën Gjergjit, e famshme per mozaikët Bizantine te shekullit të 6-të, të Tokës së Shenjtë. Në agjendë, po ashtu është një vizitë në malin Nebo, vendi i njohur i varrimit të Moisiut, duke shijuar pamjen spektakolare të tokës së shenjtë. Me pas, ne do të vazhdojmë udhetimin tone per në jug, duke kaluar prane një kanion të mahnitshem, para se të ndalojme në Kështjellën Kerak, e cila është pjesë e disa Fortesa Crusader përhapur në të gjithë Jordanin në shekullin e 12 e cila na ofron nje pamje spektakolare të kodrave dhe fushave përreth. Pasi të arrijmë në Petra, do të keni pak kohë për tu clodhur. Akomodimi ne hotel.

Dita e pestePetra - Kampi i Boduinit ne Wadi Rum

Mbas mengjesit do të eksplorojme vendin e njohur si Nabateit i Petrës, i cili shërbeu si kryeqyteti i perandorisë së lashtë komerciale Nabataean derisa romakët e morën në vitin 106 AD. Petra ndodhet në buzë të Wadi Aruba dhe një nga mënyrat më të mira për të arritur atje është përmes Siq, e cila është një grykë e ngushtë dredha-dredha përmes mureve të kanionit dhe kodrat përreth. Sapo të arrijmë në Petra, do të vëreni se ka shumë pak ndërtesa të lira, meqë Nabateasit preferonin t’i ndërtonin shtëpitë e tyre në shkëmbinjtë ranorë. Ky tur ditor kalon përmes Siq, para Khazneh, një nga tempujt më të bukur në Petra. Aty do të zbulojmë se si Nabateasit i gdhendën shtepite e tyre në shkëmb, dhe gjithashtu do të mësojmë për domethënien e saj shpirtërore. Ne gjithashtu do të vizitojmë Amfiteatrin romak me të lashtë, rrugën e kolonizatoreve dhe gjatë kohës së lirë, ju mund të eksploroni grykën e pjerrët, dredha-dredha derisa të arrini në manastirin e bukur, nje nga më të mëdhenjtë e monumenteve të gdhendura ne Petra. Është një ecje e kendshme dhe dobishme sepse do vizitojme nje nga 7 mrekullite e botes. Me pas lëmë Petrën dhe udhetojme drejt shkretëtirës së Wadi Rum ku do perballemi me nje pamje spektakolare, ku pritësit miqësor Beduinë janë të gatshëm të na mirepresin ne kampin e tyre. Naten do e kalojme ne kete kamp duke parë yjet dhe duke shijuar një vakt të shijshëm tradicional jordanez. Akomodimi ne kamp.

Dita e gjashteWadi Rum (Jeep Safari) - Deti i Vdekur - Amman

Mbas mengjesit, fillojmë ditën duke eksploruar shkretëtirën e bukur dhe peizazhin malor të Wadi Rum. Mbani një sy nga xhihadet shkëmbore me ngjyrë bakri, që hipnotizoi Lawrence, gjatë vizitave të tij në shkretëtirë, ne Revoltën Arabe, qe më vonë u be filmi me titullin, Lorenci i Arabise. Me Jeep Safari do udhetojme nëpër peisazhin e bukur të shkretëtirës, ​​duke parë shkëmbinjtë dhe formacionet e çuditshme te tyre. Mbas kesaj aventure te kendshme largohemi nga Wadi Rum dhe shkojmë drejt veriut, drejt Detit të Vdekur, një nga destinacionet më spektakolare të planetit. Jo vetëm që është pikat më e ulëta në tokë, rreth 400 metra nën nivelin e detit por gjithashtu konsiderohet të jetë një nga peizazhet më te mahnitshme të botës, e mbushur me mrekulli dramatike dhe natyrore. Deti i Vdekur ushqehet nga lumenj të shumtë, përfshirë lumin Jordan. Sapo ujërat e lumejve arrijnë në Detin e Vdekur, ato nuk kanë ku të shkojnë me, kështu që ata avullojnë, duke lënë prapa një koktej dehes, të pasur me kripëra minerale që furnizojnë industrinë, bujqësinë dhe mjekësinë me disa prej produkteve më të mira të saj. Deti i Vdekur është i rrethuar nga malet në lindje dhe kodrat e Jeruzalemit në perëndim, duke i dhënë asaj një bukuri te jashtezakonshme. Edhe pse i populluar me pak njerez, zona besohet të ketë qenë shtëpia e pesë qyteteve biblike: Sodoma, Gomorra, Admani, Zebuini dhe Zoari (Bela).
Dhe pse ujërat ne detin e vdekur jane intensivisht të kripura ato të çojnë në një përvojë shumë të çuditshme notimi. Në fakt, noti normal nuk është i mundur, por vetëm te rrini ulur ose shtrirë në ujë. Kini kujdes të mos hidhni ujë në sytë tuaj, pasi uji i kripur do ju djeg syte. Edhe sot, mbas nje dite te ngarkuar por plot aventura, kthehemi ne Amman, kryeqytetin e Jordanise. Akomodimi ne hotel.

Dita e shtateAmman - Kalaja e Shkretetires - Amman

Pas mëngjesit, largohemi nga Amani dhe shkojmë drejt lindjes për të vizituar disa nga Kështjellat e Shkretëtirës së Jordanise – një kujtim fantastik për artin dhe arkitekturën e hershme islame. Këto ‘kështjella’ jane të vendosura në rrugët e vjetra tregtare të krijuara gjatë epokës së Umajadit dhe janë më shumë një kombinim i fortesave, shtëpive të banjos dhe pallateve sesa kështjellave të vërteta. Ju ende mund të shihni disa mozaikë, afreske, gdhendje dhe ilustrime, të formuara nga traditat persiane dhe greko-romake, duke dhënë një pasqyrë të jetës gjatë shekullit të 8-të. Ne do të eksplorojmë kështjellat e shkretëtirës së Qasr al-Kharrana, Qal’at al-Azraq dhe Qseirr Amra dhe gjithashtu vizitë ne dy rezervatet e rëndësishme natyrore të mbrojtura nga Shoqata Mbretërore Jordaneze për Ruajtjen e Natyrës (RSCN). Rezervati i Aqraqit është një oaz i çmuar, i ruajtur në mënyrë unike që ndodhet në zemër të shkretëtirës lindore të Jordanit, midis një shkretëtire gëlqerore në perëndim dhe një shkretëtirë basalt në lindje. Rezervati përmban një oaz të mahnitshme, gropa me uje dhe përrenj që janë një strehë për shpendët migrues afrikano-eurasiatik. Rezervati Shaumari u krijua fillimisht si një qendër riprodhuese për kafshë të egra të kërcënuara dhe të zhdukura, veçanërisht nga mungesa e ajrit arab. Këto përpjekje vazhdojnë dhe sot me një shumëllojshmëri te gjerë te kafshëve të rralla te cila ngrejne folete e tyre në kete rezervat, përfshirë Ostriches Struthio camelus, Goitered Gazelles dhe Persian Onagers. Gjithashtu ne kete zone gjenden kafshe te tjera si: dhelprat e kuqe, ujqit, hietat me shirita, macet e egra, Shqiponjat Perandorake, Harunat e Pallidës. Ne kete zone ka një qendër vizitorësh ku guidat te ndryshme ofrojne jeep safari. Me pas kthehemi në Amman dhe në varësi të kohës që kemi në dispozicion behemi gati për mbrëmjen e fundit dhe ai qe deshiron mund te shkoje në qendër të qytetit Amman për te provuar dhe shijuar ushqimin Jordanez, ndoshta per te provuar ushqimin kombëtar Jordanez të Mansaf eshte i lire ta beje ate. Akomodimi ne hotel.

Dita e teteAmman - Tirane

Mbas mengjesit, kemi ditën e lirë për të eksploruar Ammanin para se të transferoheni në aeroport. Kthimi ne Tirane ku mbaron edhe sherbimi yne.

Harta e udhetimit

Foto nga Udhetimit
WhatsApp chat