+355 4 45 27 394 info@eurotur.al

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
+355 4 45 27 394 info@eurotur.al

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Bileta Avioni

Neper Bote

Bileta Avioni

Bileta te ndryshme Avioni

Agjenisa Eurotur eshte e specializuar ne sherbime biletarie dhe me nje staf te trajnuar ne programet Amadeus dhe Galileo, ju ofron te gjith klienteve tane, sherbim, cilesi dhe ajo qe eshte me e rendesishme, cmime me te lira ne treg. Sherbimi dhe cilesia jane misioni yn dhe kete e tregon dhe bashkepunimi yne me Kompanite me te mira Ajrore ne vend. Po ju tregojme disa nga keto Kompani:

Blue Panorama Airlines

Nga 25 Nёntori 2013, data e fillimit tё veprimtarisё nё Shqipёri, mbi 220.000 pasagjerё kanё zgjedhur fluturimet blu-express, me nisje nga Tirana pёr nё Itali, me njё koefiҫent tё plotёsimit tё vendeve prej 75%. Pasagjerёt kanё pёrftuar njё shёrbim me njё tregues rregullsie prej 99.9% dhe njё tregues pёrpikmёrie tё fluturimeve nё nisje prej 92.2% dhe gjithҫka si rrjedhojё e tarifave tё pёrshtatshme tё blu-express.

Rezultatet e arritura në linjat e operuara këto 7 muaj, shitjet në fluturimet e destinacionit më të ri Ancona, janë konfirmimi më i mirë i aftësive të kompanisë ajrore për të plotësuar nevojat e udhëtarëve dhe pёr tё bashkёpunuar nё mёnyrё efikase me agjensi udhёtimi dhe Operatorё Turistikё.

Pegasus Airlines

Pegasus është një linjë ajrore me kosto të ulët në Turqi, e cila siguron mundësi të arsyeshme të transportit n në linjat e fluturimit afatshkurtër dhe të mesëm dhe synon të krijojë një rrjet të gjerë fluturimi me frekuencë të lartë fluturimi për mysafirët.

Pegasus Hava Tasimaciligi A.S, i cili u themelua si një ndërmarrje e përbashkët në 1990 nga Aer Lingus Group, Silkar Yatırım ve Insaat Organizasyonu A.S. dhe Net Holding A.S., kanë hyrë në veprimtari tregtare me dy aeroplanë.

Pas blerjes në vitin 2005 nga Esas Holding A.S. në pronësi të Sevket Sabançit dhe familjes së tij, Pegasus filloi fluturimet e planifikuara vendore në nëntor të të njëjtit vit dhe u bë kryeja e katërt në mesin e linjave ajrore të planifikuara që vepronin në Turqi.

British Airways

British Airways PLC. British Airways PLC, kompania britanike e transportit ajror u krijua në prill 1974 në bashkimin e British Overseas Airways Corporation (BOAC, e formuar në vitin 1939), British European Airways (BEA, e formuar në vitin 1946), dhe kompanitë e tyre të lidhura. Kompania, shtetërore që nga fillimi i saj, u privatizua në vitin 1987.

Aegean Airlines

Aegean Airlines është linja ajrore më e madhe greke nga numri i përgjithshëm i udhëtarëve të transportuar, sipas numrit të destinacioneve të shërbyera dhe sipas madhësisë së flotës. Një anëtar i Aleancës Star që nga qershori i vitit 2010, operon shërbime të planifikuara dhe të kartës nga Athina dhe Selaniku në destinacione të tjera të mëdha greke, si dhe në një numër destinacionesh evropiane dhe të Lindjes së Mesme. Hapësirat kryesore të saj janë Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës në Athinë, Aeroporti Ndërkombëtar i Selanikut në Selanik dhe Aeroporti Ndërkombëtar Larnaka në Qipro. Gjithashtu përdor aeroportet e tjera greke si baza, disa prej të cilave janë sezonale. Ajo ka zyrën e saj qendrore në Kifisia, një periferi të Athinës.

Më 21 tetor 2012, Aegean Airlines njoftoi se kishte arritur një marrëveshje për të blerë Olympic Air dhe blerja u miratua nga Komisioni Evropian një vit më vonë, më 9 tetor 2013. Të dy transportuesit vazhdojnë të operojnë nën markave të veçanta. Përveç kësaj, Aegean Airlines mori pjesë në fazat përfundimtare të tenderit për privatizimin e Qipros Airways, transportuesi kombëtar i Qipros. Pas falimentimit të Qipros Airways, Aegean Airways krijoi një qendër në aeroportin Larnaka, duke inicuar fluturimet e planifikuara në dhe nga ishulli në destinacione të ndryshme dhe duke mbushur hendekun e shërbimit të krijuar nga ndërprerja e shërbimeve të Qipros Airways.

Adria Airways

Linja ajrore u themelua në mars të vitit 1961 si Inx-Adria Aviopromet (Inex-Adria Airways). Në gusht kompania bleu dy DC-6B nga KLM dhe fluturonte me fluturimin e parë komercial me një ekuipazh hollandez. Në të njëjtën kohë, ekuipazhi i parë dhe ekipet teknike të Adria u trajnuan nga JAT Airlines Jugosllave dhe forca ajrore. Adria zhvilloi fluturimin e saj të parë me një ekuipazh vendas në dhjetor të vitit 1961. Në të njëjtën kohë u krijuan dhe organizohen të gjitha aktivitetet e tjera të nevojshme për kompaninë, nga komerciali në departamentin e kontabilitetit.

Gjatë viteve të ardhshme, Adria gradualisht fitoi një treg me fluturime turistike nga Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Hollanda dhe Skandinavia në aeroportet në bregdetin e Adriatikut. Në vitin 1964 fluturimet në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada u shtuan për të plotësuar nevojat e organizatave të emigrantëve. Adria gjithashtu realizoi një numër të konsiderueshëm të fluturimeve për Kombet e Bashkuara.
Me hapjen e aeroportit të ri në Ljubljanë në vitin 1964, Adria ndërroi bazën e saj nga selia e saj e mëparshme në Zagreb.

Austrian Airlines

Kompania ajrore ka selinë në bazë të Aeroportit Ndërkombëtar të Vjenës në Schwechat ku gjithashtu mban qendrën e saj. Ajo fluturon në gjashtë destinacione të brendshme dhe më shumë se 120 destinacione ndërkombëtare dhe në sezoni në 55 vende, që nga korriku i vitit 2016, dhe është anëtare e Aleancës Star.

Linja ajrore u formua në vitin 1957 nga bashkimi i Air Austria dhe Austrian Airways, por gjurmon historinë e saj përsëri në 1923 në themelimin e Austrian Airways. Gjatë viteve 2000, linja ajrore u zgjerua nëpërmjet blerjeve të Rheintalflug dhe Lauda Air, dhe e miratoi emrin e shkurtuar austriak në vitin 2003. Gjatë gjithë dekadës, Austrain Airlines pati disa vite humbje, dhe në vitin 2008, pronari i saj, qeveria austriake, ishte këshilluar që shitja e linjave ajrore në një kompani të huaj. Në vitin 2009, Grupi Lufthansa bleu kompaninë ajrore pasi mori miratimin nga Komisioni Evropian pas një hetimi në procesin e tenderimit.

Volotea

Volotea u themelua nga Alaeo S.L. nga Barcelona, ​​një kompani e krijuar nga ish-themeluesit e Vueling, Carlos Muñoz dhe Lázaro Ros. Emri “Volotea” vjen nga folja spanjolle “revoltar”, që do të thotë “të fluturosh”. Ajo filloi punën më 5 prill 2012, nga aeroporti i Venedikut Marco Polo.

Kompania është mbështetur nga tre fonde të kapitalit privat, dy nga Evropa (Axis Participaciones Empresariales dhe Corpfin Capital) dhe një e treta nga Shtetet e Bashkuara (Kapitali i CCMP), kryetari i të cilit, Greg Brenneman, ishte njëkohësisht President dhe Drejtues i Përgjithshëm i Continental Airlines e Amerikës, dhe gjithashtu kryeson bordin e Volotea. Kompania ngriti mbi 50 milion euro përpara fillimit të operacioneve. Partnerët kapitalë të CCMP të SHBA-ve kanë 49% të të drejtave të votës; Aksi dhe kapitali Corpfin 25%; dhe Muñoz dhe Ros 26% së bashku me të afërmit: ky pronësi ka ekzistuar që nga themelimi, por mund të ndryshojë para një oferte publike fillestare para 2021-2022.

Informacione te tjera

Aeroporti "Nene Tereza"

Të gjitha fluturimet ajrore kalojnë në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, që ndodhet 17 km në veriperëndim të Tiranës. Lidhja e qytetit të Tiranës me aeroportin bëhet nëpërmjet shërbimit urban. Nisjet për në aeroport bëhen duke filluar nga ora 07.00 deri në 19.00, bileta kushton përafërsisht 2 euro. Funksionon shërbimi taksi, i cili kushton 20 euro.

Turkish Airlines

Turkish Airlines është linja ajrore kombëtare e transportit të flamurit të Turqisë. Që nga viti 2017, ai operon me shërbime të planifikuara për 302 destinacione në Evropë, Azi, Afrikë dhe Amerikë, duke e bërë atë transportuesi më i madh në botë sipas numrit të destinacioneve (me përjashtim të markave rajonale). Ajo shërben për më shumë destinacione pa ndërprerje nga një aeroport i vetëm se çdo linjë ajrore tjetër në Evropë. Turkish Airlines fluturon në 120 vende, më shumë se çdo linjë tjetër ajrore. Me një flotë operative prej 15 aeroplanëve të ngarkesave, divizioni i ngarkesave ajrore shërben 73 destinacione.

Selia qendrore e kompanisë është në ndërtesën e përgjithshme të menaxhimit të Turkish Airlines në bazë të Aeroportit Atatürk në Yeşilköy, Bakırköy, Stamboll. Aeroporti Istanbul Atatürk është baza kryesore e linjës ajrore dhe ka qendra sekondare në Aeroportin Ndërkombëtar të Stambollit Sabiha Gökçen dhe Aeroportin Ndërkombëtar të Ankarasë Esenboğa. Turkish Airlines ka qenë anëtar i rrjetit Star Alliance prej 1 prillit 2008.

Alitalia

Alitalia – Shoqëria Aerea Italiana (Alitalia – Italian Air Company), që vepron si Alitalia, është transportuesi i flamurit të Italisë. Kompania ka zyrën qendrore në Fiumicino të Romës, Itali. Shpërndarja e saj kryesore është Aeroporti Leonardo da Vinci-Fiumicino, Romë, dhe një i mesëm është Aeroporti i Linate, Milano. Aeroportet e tjerë të fokusit janë Aeroporti Catania-Fontanarossa, Aeroporti Milan-Malpensa, Aeroporti i Palermos dhe Aeroporti i Napolit. Në vitin 2014, ajo ishte linja ajrore e njëmbëdhjetë më e madhe në Evropë. Emri “Alitalia” është një portmanteau italian i fjalëve ali (krahë), dhe Italia (Italia).
Më 2 maj 2017, linja ajrore hyri në administratë pasi qeveria italiane zyrtarisht e miratoi këtë veprim.

Lufthansa

Deutsche Lufthansa AG, i njohur zakonisht si Lufthansa është linja ajrore më e madhe gjermane dhe kur është e kombinuar me filialet e saj, gjithashtu linja ajrore më e madhe në Evropë si në aspektin e madhësisë së flotës dhe pasagjerëve të transportuar gjatë vitit 2017. Emri i kompanisë rrjedh nga fjala gjermane, Luft ‘air’ dhe Hansa, Lidhja Hanseatic. Lufthansa është një nga pesë anëtarët themelues të Star Alliance, aleancës më të madhe ajrore në botë, e formuar në vitin 1997.

Përveç shërbimeve të veta dhe me pronësi të linjave ajrore të pasagjerëve, Austrian Airlines, Swiss International Air Lines, Brussels Airlines dhe Eurowings duke përfshirë Germanwings, Deutsche Lufthansa AG zotëron disa kompani të lidhura me aviacionin si Lufthansa Teknik, si pjesë e Grupit Lufthansa. Në total, grupi ka mbi 600 avionë, duke e bërë atë një nga flotat më të mëdha ajrore në botë.

Zyra e regjistruar e Lufthansës dhe selia e korporatave janë në Këln. Baza kryesore e operacioneve, e quajtur Lufthansa Aviation Center, është në qendër kryesore të Lufthansës në Aeroportin e Frankfurtit dhe centrali i saj sekondar është në Aeroportin e Mynihut.

Air Serbia

Zyra qendrore e kompanisë është në Beograd, Serbi dhe qendra kryesore e saj është Aeroporti i Beogradit Nikola Tesla. Në vitin 2016, ajo ishte bartësi i katërt më i madh në Evropën Qendrore dhe Lindore. Linja ajrore më herët njihej si Jat Airways derisa u riemërua dhe filloi operacionet nën emrin e saj të ri në 2013.

Albawings

Albawings u themelua në shkurt të vitit 2015. Albawings iu dha Certifikata e Operatorit Ajror (AOC) nga Autoriteti i Aviacionit Civil Shqiptar më 4 shkurt 2016. Aeroplani i parë i kompanisë, një Boeing 737-500, me të cilin Albawings filloi veprimtarinë e tij, quhet “Shpirti i Tiranës”.
Më 11 dhjetor 2016, avioni i dytë u dorëzua nga Bruce Dickinson. Aeroplani i marrë me qira ishte një Boeing 737-400 i zotëruar nga Cardiff Aviation dhe u emërua pas Sir Norman Wisdom, i cili ishte një aktor shumë i popullarizuar për shqiptarët gjatë regjimit komunist të Enver Hoxhës, kryesisht për rolin e tij në Mr.Pitkin.

Jetairfly

TUI fluturojnë Belgjikë, përfshirë ligjërisht si TUI Airlines Belgium S.A./N.V. dhe tashmë me markë Jetairfly, është një linjë ajrore belg me zyrën e saj të regjistruar në Aeroportin e Brukselit.
Linja ajrore është një degë e Grupit TUI dhe pjesë e TUI Airlines. TUI Airlines gjithashtu përfshin kompanitë simotra TUI fluturojnë Holandë (Holandë), Corsair International (Francë), TUI fluturojnë Deutschland (Gjermani), TUI Airways (Mbretëria e Bashkuar) dhe TUI fluturojnë Nordic (Suedi).

Mistral Air

Mistral Air u krijua në 1981 nga aktori dhe ish-notari Bud Spencer dhe filloi punën në vitin 1984. Ajo ishte në pronësi të plotë nga TNT N.V deri në mars të vitit 2002 kur TNT shiti një aksion 75% ndaj Poste Italiane. Linja ajrore gjithashtu është kontraktuar nga Selia e Shenjtë e Vatikanit për të fluturuar Pilgrims në vende të shenjta të tilla si Lourdes, Fatima, Santiago de Compostela, Medjugorje nëpër Mostar, Palestinë, Polonia dhe Meksika. Fluturimi i parë shkoi nga Roma në Lourdes më 27 gusht 2007 duke transportuar famullitarin e Romës, Kardinali Camillo Ruini.

WhatsApp chat